середа, 11 вересня 2024 р.

 

Затверджено новий професійний стандарт для вчителя школи

Міністерством освіти і науки затверджено новий професійний стандарт «Учитель закладу загальної середньої освіти».

Документ розроблено на заміну професійного стандарту за професіями «Вчитель початкових класів закладу загальної середньої освіти», «Вчитель закладу загальної середньої освіти», «Вчитель з початкової освіти (з дипломом молодшого спеціаліста)».

Стандартом визначено, що мета професійної діяльності вчителя полягає в організації навчання та виховання школярів під час здобуття ними повної загальної середньої освіти шляхом формування у них  ключових компетентностей і світогляду на основі  загальнолюдських  і  національних цінностей, а також розвитку інтелектуальних, творчих і фізичних здібностей, необхідних для успішної самореалізації та продовження навчання.

Документ визначає професійні кваліфікації, окреслює можливі траєкторії здобуття професійних кваліфікацій залежно від здобутого ступеня освіти й спеціальності.

Також у новому стандарті узгоджено структуру опису компетентностей із структурою дескрипторів Національної рамки кваліфікацій та оптимізовано кількість компетентностей, необхідних для забезпечення виконання відповідних трудових функцій.

МОН рекомендує використовувати професійний стандарт для розроблення освітніх програм підготовки фахівців за спеціальностями галузі знань «Освіта/ Педагогіка», розроблення програм професійного розвитку педагогів та підвищення кваліфікації.

Окрім того, зазначається, що новий стандарт варто використовувати для розроблення посадових інструкцій до відповідних посад та оцінювання професійної діяльності педагогів.

 

Оприлюднено рекомендації щодо викладання шкільних предметів

Міністерство освіти і науки опублікувало інструктивно-методичні рекомендації щодо викладання навчальних предметів та інтегрованих курсів у школах у 2024/25 навчальному році.

Документ містить рекомендації для викладання в початкових класах, а також у 5–11 класах з предметів та інтегрованих курсів усіх освітніх галузей.

Додатково винесено рекомендації для викладання іноземних мов і «Захисту України».

У рекомендаціях розʼяснено зміни до Типової освітньої програми для 5–9 класів та наголошено, що школа може збільшувати мінімальну кількість годин, визначену типовим навчальним планом на навчальний предмет чи інтегрований курс.

Для вчителів громадянської освіти, які викладають у 6 і 7 класах, запропоновано два способи, як реалізувати цей освітній компонент: інтеграція питань громадянської освіти в курс історії України або впровадження курсу громадянської освіти в другому семестрі.

Для вчителів мов і літератур наголошено, що вивчення текстів напам'ять не є обовʼязковим, а індивідуальне оцінювання говоріння і читання рекомендовано проводити в межах поточного оцінювання учнівства.

Вимоги робити запис про результати перевірки вивчення учнями творів напам'ять із подальшим виставленням оцінок у журналі, відводити окремі уроки для оцінювання читання та говоріння, визначати стовпець без дати на сторінці класного журналу також немає.

У початковій освіті передбачено розширення соціокультурного компонента змісту питаннями енергоефективності й енергоетикету, відповідального споживання, зокрема в побуті.

РЕКОМЕНДАЦІЇ З ВИКЛАДАННЯ ПРЕДМЕТІВ